maja 15, 2017

Kreatywne zabawy z dzieckiem

Zabawa jest czymś naturalnym  życiu dzieci. Właśnie poprzez zabawę dziecko eksploruje i poznaje świat. Zabawa spełnia kilka funkcji od poznawczej, przez społeczną i stymulującą rozwój mózgu, a na terapeutycznej kończąc. Jak zatem bawić się z dzieckiem, by zabawa przyczyniła się do nauki?


zabawa z dzieckie - balony

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo zabawek, które mają rozwijać dziecko. Wchodząc do pokoju mojego syna, co rusz potykam się o jakieś edukacyjne "must have"! To prawda, że niektóre zabawki są strzałem w dziesiątkę i warte są swojej ceny, ale coraz częściej dochodzę do wniosku, że samodzielnie wykonana zabawka, daje znacznie więcej frajdy :)

W co kreatywnie bawić się z dzieckiem, by wspierać jego rozwój? 


 Jaś uwielbia balony. Dlatego postanowiłam wykorzystać je do zabawy. Po pierwsze z ich pomocą uczyliśmy się kolorów. Jak łatwo się domyślacie ja mówiłam kolor, a Jaś podrzucał odpowiedni balonik.   trakcie tej zabawy można balonik podrzucać lub wrzucać do pudełka. Balony można również pomalować farbami, przykleić im włosy z wełny lub zrobić balonowe gniotki czy wykonać balonową grzechotkę. Wspólnie z Jasiem wsypywaliśmy do nienadmuchanych balonów ryż, kasze, groch, fasolę, drobny makaron. Następnie po nadmuchaniu otrzymaliśmy grzechotki, z których każda wydawała inny dźwięk.

U nas hitem są wszelkiego rodzaju prace plastyczne, wszelkie wycinanki, przyklejanki, malowanki zajmują Jasia na długo. Przy okazji ćwiczymy motorykę małą, uczymy się kolorów, rozwijamy wyobraźnię.

zabawa z dzieckiem


Przykładem takiej zabawy może być Pan Gąsienica. Jak ją zrobić? Wystarczy, że masz w domu zalegające opakowania po jajkach.Daj dziecku farby, piankowe naklejki, pinezki i niech użyje swojej wyobraźni i przyozdobi gąsienice według swojego pomysłu. Wszelkie malowanki farbami, naklejanki są ulubioną formą zabaw dzieci. Do tego rozwijają kreatywność.

Jaś uwielbia malować farbami. Zabawa nimi zajmuje Jasia na co najmniej godzinę. Można ich użyć na kilka sposobów:

zabawy z dzieckiem malowanie

 • malowanie rękoma – dziecko maluje rączkę wybranym kolorem i odbija ją na kartce; możecie zrobić również różne obrazki od koguta aż po pieska, wykorzystując do tego odbitą rączkę dziecka
 • pieczątki z ziemniaka – które dziecko nie lubi stawiać pieczątek. Wytnij dziecku różne kształty i pozwól kreatywnie ozdabiać kartkę papieru. Z takiej zabawy mogą powstać zaskakujące prace. Możecie stworzyć własną historyjkę obrazkową
 • malowanie na oknie – przyklej do szyby folię streczową i daj dziecku do ręki pędzel lub po prostu pozwól malować rączkami,a nawet nóżkami– radość dziecka gwarantowana
 • ozdabianie rolek po papierowych ręcznikach lub papierze toaletowym – pomalowane rolki możecie posklejać razem i zrobić z nich, np. garaż dla samochodzików
 • malowanie koszulek – daj dziecku białą, bawełnianą koszulkę i niech ma frajdę z bezkarnego malowania po ubraniu 
 • w sklepach do kupienia są styropianowe figurki, które dziecko samodzielnie może pomalować (ja kupowałam w KiKu za 4,99 jedną), 

Kolejnym hitem, który zajmie Wasze dziecko na długo jest lepienie z plasteliny. Lepienie z plasteliny rozwija motorykę małą u dzieci, a także rozwijają mowę! Okazuje się, że zabawy z wykorzystaniem plasteliny nie tylko przynoszą naszym pociechom dużo radości ale rozwijają wyobraźnię, sprawności manualne oraz wytrwałość. Kształtują również w dziecku koncentrację uwagi. Dziecko trzymając i ugniatając plastelinę rzadko używa tylko jednej rączki. Zwykle wykorzystuje do tego obie dłonie, a to powoduje współpracę obydwu półkul mózgowych. Lewa jest odpowiedzialna za logiczne myślenie i zdolności językowe, a prawa za wyobraźnię i emocje. Dzięki wspólnej pracy obydwu półkul, dziecko rozwija umiejętność szybszego przetwarzania informacji i ich łatwiejszego analizowania.

zabawa z dziećmi plastelina


Zabawa w kucharza  również dostarczy Twojemu dziecku mnóstwa przyjemności.
Kuchnia to ulubione miejsce dzieci. I nie tylko dlatego, że mama przygotowuje w niej pyszności. To doskonały plac zabaw. Kuchenne szafki kryją wiele ciekawostek, a w rozsypanej mące można np. rysować.  Wspólne gotowanie jest świetnym pomysłem na spędzenie z dzieckiem wolnego popołudnia. Pozwól dziecku dosypywać składniki do miski, dolewać wody, daj łyżkę niech miesza. Trzymając rączkę dziecka na nożu, pozwól mu obierać warzywa czy próbować kroić. Przygotowany wspólnie posiłek dziecko zje z prawdziwym smakiem, a czas spędzony z mamą lub tatą będzie niezapomnianym.

zabawa z dzieckiem gotowanie

Pomysłów na kreatywną zabawę w domu mamy bardzo dużo. Podsunęłam Wam kilka podstawowych, bo tak naprawdę to od Was zależy jak wykorzystacie farby, plastelinę, balony, możliwość wspólnego gotowania. 


A Wy  co chętnie bawicie się z dziećmi? Dajcie znać w komentarzu!

8 komentarzy:

 1. Podoba mi się to, ze przedstawiając konkretny pomysł na zabawę od razu przedstawiasz korzyści z niej płynące, wyjaśniasz, na co w największym stopniu dana zabawa wpływa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaczęłam hamować kreatywne zabawy, bo zaczęły wymykać się spod kontroli. Córka ma 11 lat i ze wszystkiego robi gluty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo kreatywne zabawy pod kontrolą, bo mogą się wymknąć nieopatrznie

   Usuń
 3. Wszystko co pozwala rozwijać się naszemu dziecku, będzie miało na niego pozytywny wpływ. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne zabawy zapraszam do nas u nas sensorycznie

  OdpowiedzUsuń

Podobał Ci się tekst? Zostaw swój komentarz

Copyright © 2016 Mama na wypasie , Blogger