czerwca 24, 2017

Bezpieczne wakacje nad wodą

Dzieci kochają wodę. Niestety dla rodziców dzień nad morzem lub jeziorem oznacza często intensywne wpatrywanie się w brodzącego przy brzegu malucha. Co zrobić, aby wakacje nad wodą były bezpieczne?


bezpieczeństwo dziecka na wodą

Jeśli zdecydujecie o wakacyjnym wyjeździe nad morze lub jezioro powinni dobrze zapoznać się z ofertą miejsca, w którym będzie odpoczywać pociecha. Na pewno warto zwrócić uwagę na atrakcje i bezpieczeństwo. Dziecko nad wodą nieodłącznie kojarzy nam się z beztroską, ale i niebezpieczeństwem, dlatego przede wszystkim należy zadbać o to, by dziecka nie pozostawiać samego.

Podstawowe zasady bezpiecznych wakacji nad wodą 

1. Będąc na wakacjach nad wodą, zawsze wybieraj plaże strzeżone, oznakowane. Jeśli wywieszona jest czerwona flaga, wówczas nie wpuszczaj dzieci do wody. Nie pozwalaj dzieciom kąpać się w miejscach do tego nie przeznaczonych.

2. Zawsze sprawdź jakie jest zejście do wody, czy nie ma jakiś ostrych kamieni lub potłuczonego szkła.

3. Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka. Jeśli maluch lubi wodę wyposaż go w odpowiednie akcesoria.  Popularne koło ratunkowe to za mało - dzieci łatwo się z niego wyślizgują. Jeżeli dziecko chce pływać samodzielnie, załóż mu tzw. motylki albo specjalne kamizelki, które nie pozwalają na zanurzenie głowy.

4. Rodzice maluchów mogą zapomnieć o błogim lenistwie na plaży. Kiedy maluch bawi się w wodzie, wejdź do morza, jeziora czy rzeki i stanąć tak, by dziecko znajdowało się między tobą a lądem, czyli stań plecami do głębokiej wody.

5. Miej dziecko zawsze na oku. Wystarczy chwila, by maluch oddalił się za daleko od brzegu. Jeśli musisz wrócić po coś na koc, poproś tatę lub inną osobą by popatrzyła na twojego malucha.

6. Nie pij alkoholu. Nawet najmniejsza dawka alkoholu osłabia czujność, a ona jest kluczowa podczas opieki nad dzieckiem bawiącym się w wodzie.

bezpieczne wakacje nad wodą


7. Ucz dziecko zasad bezpieczeństwa. Już dwu-trzyletnie dziecko musi wiedzieć, że nie wolno wchodzić do wody samodzielnie i po posiłku.Naucz dziecko, ze musi słuchać ratownika.

8. Nie pozwalaj dziecku wchodzić do wody, kiedy jest rozgrzane słońcem. Warto zacząć od moczenia maluchowi (i sobie) stóp i nadgarstków, potem ochlapania okolic pachwin i dopiero reszty ciała.

9. Pamiętaj, aby nie kąpać się w wodzie o temperaturze 14 stopni. Jak zaleca Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, minimalna temperatura wody odpowiedniej do kąpania powinna wynosić 18 stopni Celsjusza, a najbardziej optymalna - 22-25 stopni Celsjusza.

UWAGA! Zapamiętaj najważniejszy numer ratunkowy, gdy wypoczywasz nad wodą: 601 100 100

UWAGA! Zapamiętaj najważniejszy numer ratunkowy, gdy wypoczywasz nad wodą: 601 100 100

UWAGA! Zapamiętaj najważniejszy numer ratunkowy, gdy wypoczywasz nad wodą: 601 100 100

Dziecko na plaży - o czym pamiętać?

Bezpieczeństwo na plaży to nie tylko bezpieczna zabawa w wodzie, ale również bezpieczeństwo na plaży. Zacznijmy od skóry dziecka - przynajmniej 20 minut przed wyjściem na plażę posmaruj dziecko, specjalnie przeznaczonym do tego celu kremem. Potem nie wolno ci zapominać o systematycznym „dosmarowywaniu” malucha po każdym wyjściu z wody – nawet wtedy, gdy na kremie jest napisane, że jest wodoodporny. Pamiętaj również o tym, by maluch zawsze miał na głowie czapeczkę lub chusteczkę. Od czasu do czasu sprawdź, czy główka malca nie jest spocona – jeśli tak pozwól mu przez chwilę pobiegać z gołą głową. Warto na plażę wziąć również parasol czy namiot plażowy, które dadzą cień i pozwolą dziecku schronić się przed słońcem. Podczas letnich wakacji pamiętaj także o odpowiednim nawodnieniu malucha. Zawsze miejcie ze sobą niegazowane napoje, wodę mineralną lub soki.

wakacje nad wodą


Kiedy na plaży jest dużo ludzi, warto zabezpieczyć dziecko przed zgubienie. Na rynku dostępnych jest wiele opasek niezgubek, na których napiszemy nasz numer telefonu, dzięki czemu jeśli nawet dziecko gdzieś zgubi się w tłumie, ktoś kto go spotka będzie mógł do nas zadzwonić. Warto również powiedzieć dziecku, jak się zachować w takiej sytuacji. Dziecko powinno wiedzieć, że gdy się zgubi, powinno czekać w jednym miejscu, a nie na własną rękę szukać rodziców. Naucz również, że nie wolno reagować na zaczepki dorosłych i oddalać się z nimi bez twojej zgody.


Pamiętajmy, że podczas wakacji z małym dzieckiem nie wyłączamy myślenia, to nie czas beztroski, ale czas wzmożonej naszej uwagi.

Gdzie w tym roku wybieracie się na wakacje?

4 komentarze:

 1. Woda to żywioł równie niebezpieczny co cudowny. Warto mieć to na uwadze. I warto zadbać o kurs pierwszej pomocy. Tylko w tym roku utonęło już ponad 100 osób :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, każdy powinien zadbać o kurs pierwszej pomocy, bo nigdy nie wiemy kiedy te umiejętności nam się przydadzą

   Usuń
 2. Większość dzieciaków kocha wodę. Moje wprost ubóstwiają. Problem w tym, że przy tym nie boją sie jej w ogóle, więc ich radocha nad wodą, to mój ciągły właśnie niepokój, żeby nie weszły za głęboko i żeby nic i się nie stało...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie to samo. Janek, w ogóle nie boi się wody, być może dlatego że chodziliśmy na basen już od 4 miesiąca życia. Dla mnie pobyt nad wodą, to nie wypoczynek, bo ciągle odczuwam niepokój że coś się stanie

   Usuń

Podobał Ci się tekst? Zostaw swój komentarz

Copyright © 2016 Mama na wypasie , Blogger