czerwca 27, 2017

Jak ochronić dziecko w upał?

Prognozy pogody przewidują, że w najbliższym czasie mają nadejść fale upałów. Gdy temperatura bezlitośnie wzrasta, zwłaszcza niemowlęta i starsze dzieci odczuwają skutki gorąca, jak je przed nimi bronić?


jak chronić dziecko w upał


Upał daje się wszystkim we znaki. Nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. Sposobów na przetrwanie upałów jest kilka.

Moje sprawdzone sposoby na ochronę dziecka przed upałami:


1. Nie przebywaj na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, czyli w godzinach 11-15.

2. Zawsze przed wyjściem nawet, gdy chronisz dziecko czapka i parasolką, pamiętaj o ochronie skóry kremem z wysokim filtrem, najlepiej około 25, 30, gdy maluszek jest już nieco opalony wystarczy z blokerem 20. Najlepiej posmarować dziecko kremem na 15 minut przed wyjściem. Blokery zawarte w kremach potrzebują około 15 minut, aby mogły zacząć działać.

3. Zakładaj dziecku przewiewne ubranka z bawełny, dzięki temu dziecko nie będzie się pocić. Nie zakładaj dziecku ubranek, które krępują jego ruchy. Malucha leżącego w wózku spokojnie możesz ubrać w samo body z krótkim rękawkiem lub w body bez rękawków.

4. Pamiętaj, by na główce dziecka, nawet gdy przebywa ono w wodzie, była lekka czapeczka. Świetnie sprawdzi się kapelusz rondem lub czapeczka z daszkiem, zakrywająca dodatkowo kark. Dziecko, które leży w wózku nie potrzebuje czapeczki, zamontuj do wózka parasolkę, która ochroni malucha przed słońcem.

5. Nigdy nie zakrywaj wózka pieluszką! Postawiona budka i pieluszka na niej powodują, że w wózku robi się niemalże jak w saunie - to bardzo niebezpieczne dla małego dziecka.

6. Jeśli zdejmujesz dziecku koszulkę, pamiętaj by jego ramiona posmarować kremem z filtrem.

7. Maluszki do 6 miesiąca nie powinny przebywać głównie w cieniu. Na plaży lub nad wodą, gdy jest zbyt gorąca i słońce dość mocno operuje nie rozbieraj dziecka całkowicie, bawełniana biała koszulka prócz kremu z filtrem ochroni przed nadmiernym opalaniem.

8. Jeśli dziecko zaśnie w wózku, nis zostawiaj go na dworze. Nawet jeśli wózek stoi w cieniu, słońce może zmienić położenie, a śpiący maluch jest bardziej narażony na udar cieplny.

9. Na spacerze miej w pogotowiu wodę w sprayu, która ochłodzi i odświeży malca a także wilgotne chusteczki, przydadzą się, nie tylko do wycierania brudnych rąk, ale także zmywania nadmiaru wilgoci, gdy maluszek będzie się pocił.

10. Pamiętaj, aby często przepajać dziecko!  Najlepsza do tego jest czysta woda, ewentualnie z dodatkiem mięty lub plastra z cytryny. Dwu-, trzylatek powinien wypić ok. litra płynów dziennie (wody, herbatki, soku). Jeśli karmimy piersią, w gorące dni przystawiamy dziecko,gdy tylko tego zażąda. Nawet gdyby wydawało się, że robimy to bez przerwy. Pierwsze łyki mleka są bardziej wodniste i dlatego lepiej gaszą pragnienie. Jeśli karmimy dziecko z butelki, musimy zadbać o częste przepajanie malucha.

11. Jeśli upał bardzo doskwiera dziecku możesz go wykapać dla ochłody. Niemowlę kąp w normalnej, ciepłej wodzie. Między kąpielami możesz przecierać jego skórę zwilżoną szmatką. Dwulatkowi zaproponuj letni prysznic lub kąpiel. W dmuchanym baseniku mogą się bawić (pod nadzorem dorosłych!) dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Pamiętaj by dziecko miało na głowie czapkę, a basen znajdował się pod parasolem.

12. Jeśli podróżujesz rób to w nocy lub nad ranem. Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie samego. Koniecznie osłoń szyby w samochodzie,  ponieważ skóra dziecka jest tak delikatna, że może zostać poparzona promieniami słonecznymi padającymi przez szyby.

upał - jak chronić dziecko


Udar cieplny - jak go rozpoznać?


Czasem, mimo naszych zabiegów profilaktycznych, może dojść do przegrzania. Jak sobie wówczas radzić?

Jeśli dziecko wydaje się być niespokojne, wymiotuje, ma mdłości, jego skóra jest zaczerwieniona i przesuszona, pojawia się gorączka albo traci przytomność natychmiast dzwoń po lekarza to może być udar cieplny. W tym czasie ułóż dziecko w chłodnym miejscu i rób okłady ręcznikiem zmoczonym w chłodnej wodzie. Jeśli wyczuwasz przyśpieszone tętno natychmiast wzywaj pogotowie.

Jeśli przesadziliście ze słońcem, skóra dziecka stanie się rozpalona, piekąca, pojawią się pęcherze, a nawet temperatura. Koniecznie na skórę nałóż krem kojący. Dawaj dziecku dużo pić, w razie czego podaj środek przeciwbólowy. Temperatura i pęcherze są wskazaniem do pójścia do lekarza.

A jak Wy radzicie sobie z upałem?

5 komentarzy:

 1. Zebrałaś we wpisie wszelkie moje myśli! Nic dodać, nic ująć! A przede wszystkim wszystko w umiarze :-) Brawo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Umiar we wszystkim jest najważniejszy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie rady dobre, najbardziej pilnuję picia i ochrony na głowę, ale.......gdzie to lato się pytam???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas jest upalnie... aż się z domu nie chce wychodzić!

   Usuń

Podobał Ci się tekst? Zostaw swój komentarz

Copyright © 2016 Mama na wypasie , Blogger