sierpnia 17, 2017

Mamo nudzę się, czyli pomysły na zabawy w domu

„Mamo, nudzę się!” – jeśli na samo wspomnienie tych słów zaczyna Cię boleć głowa, a pomysły na zorganizowanie czasu dzieciom w wakacje spędzane w domu skończyły Ci się razem z ostatnim dniem czerwca, przychodzę z pomocą :)


kreatywne zabawy w domu

Co robić z dzieckiem, kiedy pogoda nie dopisuje? Przedstawiam Wam listę sześciu zabaw, które łączy jedno - prostota w realizacji, niskie koszty, a do tego – jeśli dobrze się zorganizujesz – będziesz mieć też czas dla siebie.

1. Wycieczka edukacyjna do lasu albo na łąkę


Wakacje i nauka? Tak, jeśli zorganizujesz to odpowiednio. Wystarczy wypożyczony z biblioteki albo zdjęty z półki w domu atlas roślin, zwierząt czy owadów, szkło powiększające i oczywiście chętne na wyprawę dziecko. Pobuszujcie w trawie, przyjrzyjcie się drzewom i wypatrujcie interesujących okazów. Nigdy nie wiedziałaś, jak nazywają się te czarno-czerwone robaczki, których pełno latem na chodnikach i w parkach? No to masz już pretekst do wyruszenia na „łowy”!Nawet ruchliwy trzylatek z chęcią poszuka z Tobą robaczków, kwiatków, listków. Możecie zebrać bukiety i wstawić je do wazonu. Jeszcze większą frajdę zrobić dziecku, kiedy zakończysz wycieczkę piknikiem na świeżym powietrzu.


2. Wspólne „gotowanie” w kuchni 

 

gotowanie z dzieckiem

 


A konkretniej pyszności ze świeżych owoców, których latem nie brakuje. Nawet kilkulatki poradzą sobie z krojeniem – koniecznie pod nadzorem i najlepiej specjalnym dziecięcym nożykiem – malin czy obieraniem bananów. Wybierzcie się razem na bazarek, pozwól dziecku wybrać składniki i przyrządźcie wspólnie w domu kolorową i soczystą sałatkę. Albo galaretki z kawałkami owoców. Ze starszymi możesz spróbować upiec ciasteczka. Tylko pamiętaj: chodzi o to, by jak najwięcej robiły same. Ty tylko pomagaj, a później ciesz się pysznym deserem – należy ci się!


3. Fort z koców i poduszek


To idealna opcja na deszczowy dzień. Najprostszym sposobem na zbudowanie takiej fortecy w domu jest wykorzystanie stołu. Na blacie rozkładamy koce tak, by sięgały ziemi, a końce dociążamy poduszkami. W środku można też rozwiesić kolorowe lampki choinkowe albo ogrodowe. Ale spodziewaj się, że Twoje dziecko może mieć na niego inną wizję i o ile nie zagraża jego bezpieczeństwu, zgódź się koniecznie. Będzie zadowolone i pobudzi kreatywność. 

4. Papierowa mumia

kreatywne zabawy z dzieckiem

 


Jeśli nie masz za wiele czasu dla dziecka, a marudzi, że nie wie, co ze sobą zrobić, zaproponuj mu, by pobawiło się papierem toaletowym. Tak papierem toaletowym. Dajesz dziecku rolkę papieru i niech wymyśla, co może nim robić. Jak potrzebuję chwili dla siebie i Janek marudzi, wówczas papier jest moim wybawieniem. Albo owija nim siebie i udaje mumię, albo owija meble dookoła, samochody, klocki itp. Kilka groszy na papier i mam co najmniej godzinę spokoju :)

5. Misie-patysie


Ostatnio to nasza ulubiona zabawa, którą zainspirował nas sam Kubuś Puchatek. Jak się w nią bawić? Zabierz dzieci na spacer w okolicę, w której znajdziecie mostek nad strumykiem albo małą rzeczką. Niech każdy przygotuje sobie kupkę patyków o podobnych rozmiarach. Wybierzcie po jednym i stańcie przy barierce od strony przeciwnej do kierunku nurtu rzeki. Na ustalony sygnał wrzucacie patyki do wody, biegniecie do drugiej barierki i patrzycie, czyj patyk wypłynął pierwszy. I tak dopóki Wam się nie znudzi albo nie skończą się kijki. Ten, kto wygra zawody, powinien dostać nagrodę – najlepiej coś pysznego. W takiej sytuacji pamiętaj, żeby przygotować też słodkie „nagrody pocieszenia”.

6. Zamek z kartonów 

teksturowy domek dla dziecka

 


Skala tego przedsięwzięcia jest duża, więc warto zarezerwować na nie cały dzień i zaangażować całą rodzinę. Zwłaszcza tatę, który wreszcie będzie mógł się wykazać swoimi konstruktorskimi umiejętnościami. Czego potrzebujecie? Przede wszystkim kartonowych pudeł – w pobliskim supermarkecie albo nawet osiedlowym sklepie powinni mieć ich mnóstwo. Do tego nożyczki, flamastry, farby, klej, resztki materiału czy guziki do dekoracji i możecie zaczyna
Ciekawa jestem, jakie Wy macie pomysły na zabawy z dzieckiem w domu? Pochwalcie się w komentarzach :)

3 komentarze:

 1. Większość waszych propozycji dobrze znamy :) Na nudę lubimy też puzzle, książki, plastelinę, przesadzanie kwiatków, a nawet wspólne sprzątanie - to także doskonała zabawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Plastelina i farby u nas też się sprawdzają. Niestety mój syn nie chce układać puzzli, może dlatego, że i ja nie przepadałam za ich układaniem? :)

   Usuń
 2. Budowanie fortów jest super! Jakby jednak synek zamarzył o takiej oazie na stałe to zapraszamy na www.mamapotrafi.pl :)

  OdpowiedzUsuń

Podobał Ci się tekst? Zostaw swój komentarz

Copyright © 2016 Mama na wypasie , Blogger