listopada 09, 2017

Co-sleeping - czy to bezpieczne dla dziecka?

Zanim urodził się Jaś, mówiłam: dziecko nigdy nie będzie spało z nami! Jaś przyszedł na świat, a mój światopogląd się zmienił :) 

spanie z dzieckiem


Pojawienie się na świecie Jasia wywróciło mój świat do góry nogami. Zmieniły się nie tylko priorytety, ale także poglądy na wiele spraw. Kiedyś wydawało mi się, że spanie z dzieckiem w jednym łóżku to najgłupsza rzecz na świecie, a teraz - nie zamieniłabym tych chwil za żadne skarby!

Kiedy Jaś był malutki, po wieczornym karmieniu odkładałam go do łóżeczka i spał w nim, aż do pierwszego przebudzenia i karmienia. Wtedy już brałam Jasia do nas do łóżka i tak spaliśmy do rana. Było mi o wiele łatwiej kiedy się budził. Nawet jak przeszliśmy na butelkę, Jaś nadal spał z nami. A później już tak zostało i choć Jaś ma swój pokój, to nadal w nocy przychodzi do nas i śpimy tak do rana.

Oczywiście początkowo miałam obawy czy podczas wspólnego spania nic nie zrobię dziecku, nie przygniotę go czy nie podduszę, ale szybko okazało się, że moje obawy są bezpodstawne. Jaś układał się idealnie po środku łóżka i mimo tego (a może właśnie dzięki temu ), że się kręcił, rozpychał, wysypialiśmy się. Powiem więcej - kiedy Jaś śpi z nami w łóżku śpi dłużej i dużo spokojniej.

Co-sleeping w opinii naukowców


Ostatnio naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Yorku ogłosili, że spanie z niemowlęciem nie prowadzi do problemów rozwojowych. To stwierdzenie niemal rewolucyjne, gdyż stoi w opozycji do zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii, która odradza spanie z dzieckiem przed pierwszym rokiem życia z uwagi na niebezpieczeństwo SIDS (Syndromu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej). Obecnie specjaliści podkreślają, że współspanie to indywidualny wybór rodziców, którzy jednocześnie powinni robić wszystko, by zminimalizować ryzyko SIDS.

współspanieCo-sleeping - zalety

 •  Współspanie daje dziecku poczucie bliskości i więzi z rodzicem. To powoduje, że dziecko śpi spokojniej, a nocnych pobudek jest znacznie mniej. 
 • Dodatkowo co-sleeping wspomaga laktację - maluch może w dowolnym momencie ssać pierś, tym samym podtrzymując cały proces.
 • Dla mam karmiących, czy to piersią czy butelką, to wygodna forma opieki nocnej nad dzieckiem - nie trzeba wstawać do malucha, bo jest on na wyciągnięcie ręki.
 • Naukowcy dowiedli, że maluchy które spały z rodzicami we wczesnym dzieciństwie są bardziej samodzielne i silniejsze psychicznie.
 • Prze­by­wanie dziecka w nocy blisko matki  pomaga w syn­chro­niza­cji wzor­ców snu oraz reg­u­luje u dziecka: wzorce pobudzenia,tem­per­aturę ciała,tempo metabolizmu,poziom hormonów,pro­dukcję enzymów (zwięk­szają siłę prze­ci­w­ciał a przez to zdol­ność do zwal­cza­nia chorób), tętno, oddech.
jak bezpiecznie spać z dzieckiem


Co-sleeping a bliskość między rodzicami

Wszystkim wydaje się, że dziecko śpiące między rodzicami powoduje, że zanika między nimi intymność. Nic bardziej mylnego :) Wystarczy odrobina chęci i poukładania sobie tak wieczornego czy porannego czasu, aby rodzice nie czuli, że zaniedbują sfere intymną. Poza tym kiedy nasze sypialniane łóżko jest zajęte przez dziecko może wnieść duże urozmaicenie w sferę seksualną małżonków. Wszak skoro łóżko jest zajęte, co stwarza możliwość do improwizowania i niecodziennej gry wstępnej :) U nas współspanie zaczyna się tak naprawdę nad ranem. Jaś zasypia w swoim łóżku, w swoim pokoju, a koło 2-3 przychodzi do nas i tak śpimy do rana. Do tej pory zdążymy z mężem poprzytulać się do siebie. Co prawda zdarzają się sytuacje, w kórych nasze chęci zbliżenia, zostają skutecznie uniemożliwione natarczywym "chcę spać z mam", ale  zarówno ja, jak i mąż to rozumiemy i wymyślamy coś innego. To prawda, że przy dziecku spontaniczny seks wymaga trochę fantazji, ale jest możliwy - dlatego kochamy playlisty z bajkami na youtube :) Grunt to umiejętność dostosowania się do okoliczności i odrobina inwencji własnej :)

Pamiętajmy, że decyzja o współspaniu powinna być podjęta wspólnie. Tata i mama powinni być pewni tej decyzji. Nieważne, czy śpicie we dwójkę, trójkę czy w piątkę – ważne, by każdy czuł, że jest na swoim właściwym miejscu i wszyscy wspieracie się wzajemnie.
Dla mnie co-sleeping nie zawsze jest idyllą i wymaga czasem poświęceń. Ale patrzę na to w szerszym kontekście. Jest inwestycją w poczucie bezpieczeństwa u dziecka i komfort psychiczny rodziny. Pomaga w utrzymaniu bliskości i we wspólnym przeżywaniu trosk oraz radości.

Wspólne spanie z niemowlęciem, czyli co-sleeping jest coraz częściej świadomym wyborem polskich rodziców. To także praktyczne rozwiązanie związane np. z karmieniem piersią w pierwszych miesiącach życia dziecka.

24 komentarze:

 1. Ach ci amerykańscy naukowcy, potrafią sami sobie przeczyć ;-)

  Przez trzy lata życia córy zdarzyło się chyba raz, że spała z nami. Miała wtedy jakąś wyjątkowo ciężką noc i tylko położenie jej u nas przyniosło ukojenie. Normalnie jednak zawsze spała sama - najpierw w łóżeczku niedaleko nas, a kiedy skończyła osiem miesięcy - we własnym pokoju. Doskonale się to u nas sprawdziło i raczej nie zamieniłabym tego na gniecenie się z dzieckiem w przestrzeni, która zarezerwowana jest tylko dla nas dwojga ;) Na szczęście bliskości mamy mnóstwo w ciągu dnia, więc nocą młoda spokojnie może sobie spać we własnej przestrzeni. I chyba wychodzi jej to na zdrowie, bo odkąd skończyła trzy miesiące śpi od 18:30 do 7-8 i nie ma żadnych problemów ze snem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy od przyzwyczajeń :) I tego jak duże łóżko macie :)

   Usuń
 2. Myślę, że z takim zupełnym niemowlaczkiem trzeba uważać mimo, iż sama praktykowałam i do tej pory sypiamy na dwa łóżka :) Jak kończyłam karmić przychodził mąż i zawsze czuwał, sprawdzał, poprawiał, odkładał itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo, że z niemowlakiem trzeba bardzo uważać. Oczywiście współspanie musi być świadomym wyborem rodziców, żeby nikt nie czuł się pokrzywdzony

   Usuń
 3. Ja bardzo długo spałam z mamą, ponieważ mój pokój był przez kilka lat zajęty przez innych członków rodziny. :D Polecam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja akurat z rodzicami nie spałam, ale nie przeszkadza mi to spać z synem w jednym łóżku :)

   Usuń
 4. Nigdy nie spałam z córką! Było mi strasznie niewygodnie, czasem gdy przychodziła do nas w nocy rozpychała się strasznie! Jak byłą maleńka zasnęłam kiedys karmiąc ją w łóżku, od tego czasu nigdy więcej nie wzięłam jej do łóżka!Nic się nie stało, ale potem co się obudziłam to miałąm schizy, że dziecko mi zginęło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo, że jeśli nie czujesz się komfortowo, to spanie z dzieckiem nie będzie niczym przyjemnym.

   Usuń
 5. trzeba do tego podchodzić ostrożnie :) ale wydaje mi się, że lepiej nie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja do dziś śpię z dziećmi kiedy są chore. Uwielbiają to!

  OdpowiedzUsuń
 7. Gdy moje córki były maleńkie raczej je odkładałam do łóżeczka, bo bałam się że możemy zrobić krzywdę. Teraz same do nas przychodzą i mam wrażenie że to one mogą nam zrobić krzywdę nas kopiąc przez sen :-) Ale bardzo lubię się do nich przytulać nad ranem :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. tak do ok. 2 lat nie spałam z dziećmi, później coś im się odwidziało i nie chcą spać sami

  OdpowiedzUsuń
 9. Moja córka nigdy z nami się spała. Teraz synek tez śpi w swoim łóżeczku. Tak jest mi wygodniej. Ja bym się bała ze przygniotę takiego maluszka lub przypadkowo nakryję kołdrą.

  OdpowiedzUsuń
 10. Moje dzieci nie spały ze mną, bałam się, że mogę im zrobić krzywdę

  OdpowiedzUsuń
 11. My spaliśmy z dwójką i bardzo dobrze to wspominam. Absolutnie nie żałuję, choć odzyskanie łóżka dla siebie jest niezmiernie przyjemne:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te noce, kiedy mamy łóżko tylko dla siebie są super, ale spanie we trójkę ma swój niepowtarzalny urok :)

   Usuń
 12. Co pokolenie to inne poglądy, ale wydaje mi sie ,że jak da rady to spać z dzieckiem, zalezy od układu i możliwości...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ważne, żeby rodzice byli na 100% pewni, że chcą spać z dzieckiem

   Usuń
 13. Ja kiedy byłam w ciąży też mówiłam, że dziecko od początku będzie spało w swoim łóżeczku :) Jak tylko Julus się urodził zmieniło się wszystko i wspólne spanie to nasza codzienność :)

  OdpowiedzUsuń

Podobał Ci się tekst? Zostaw swój komentarz

Copyright © 2016 Mama na wypasie , Blogger