listopada 21, 2017

Dlaczego klocki to dobry pomysł na prezent?

Ostatnio u nas na tapecie są wszelkiego rodzaju klocki. Leżały rok i się kurzyły, a od kilku dni Jaś bawi się nimi zanim wyjdzie do przedszkola i po powrocie do domu. Dlaczego warto kupować dzieciom klocki?

klocki jako prezent dla dziecka


Mówi się, że dzieci są bardziej kreatywne niż dorośli. I jest to prawda. Potrafią sobie wyobrazić i widzieć rzeczy, jakie rodzicom nie przyszłyby do głowy.Każdy rodzi się kreatywny, ale tę naturalną zdolność można i należy rozwijać już od najmłodszych lat. Kluczowe znaczenie ma w tym procesie zabawa, poprzez którą dzieci najchętniej, najszybciej i najskuteczniej się uczą. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór zabawek, które będą właściwie je stymulować. Dla mnie taką zabawką są klocki. To zabawka, która nie ma ograniczeń wiekowych. Mogą się nią bawić zarówno małe dzieci, jak i dorośli. Na rynku dostępnych jest wiele zestawów, które zajmą dziecko na długo.

Jak na rozwój dziecka wpływa zabawa klockami?

Lego, Duplo, klocki Mega Blocks lub Wader mają duże elementy, które łatwo chwycić i dopasować do innych części. Wyraziste kolory oraz ciekawe pomysły na konstrukcje, to tylko niektóre z wielu zalet tych klocków. Wszystkie elementy zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, w związku z czym cechują się wysoką odpornością na zniszczenia i są bezpieczne dla młodszych dzieci.

klocki dla dziecka


Nie jest ważne, co dziecko lubi budować, lecz jak się czuje, gdy coś stworzy. To naturalne, że maluch zaczyna budowanie od najprostszych modeli, ale później, krok po kroku, przechodzi do coraz bardziej skomplikowanych. Na samym początku małe dzieci tylko rozłączają klocki, dopiero potem zaczynają je łączyć. Połączenie jednego klocka z drugim to milowy krok w rozwoju dziecka, gdyż oznacza, że opanowało koordynację oko-ręką. Gdy podrośnie, zachęcajmy je, by kreowało własne historie, przeżywając w zabawie przygody, które są dla niego emocjonujące.

Klocki  nie tylko rozwijają wyobraźnię i kreatywność, ale także wiele ważnych umiejętności: od motorycznych, przez poznawcze po społeczno-emocjonalne. Poprzez zabawę, czyli w naturalny i najprzyjemniejszy dla dzieci sposób, mali budowniczowie uczą się z radością kolorów, kształtów, cyferek i literek, a także nowych słów - nazw przedmiotów codziennego użytku czy zwierząt.

Klocki możesz wykorzystywać na wiele sposobów, wymyślając coraz to nowsze i bardziej wymagające zabawy. Możecie zacząć od budowania garaży, zbudować emocjonujący tor przeszkód czy katapultę. Macie nieograniczone możliwości. Wszystko bowiem zależy od tego, czy w danej chwili maluch będzie chciał zostać pilotem, maszynistą czy może rajdowcem.

Warto wiedzieć, że klocki mają również właściwości antystresowe i terapeutyczne – pomagają się wyciszyć i skoncentrować na wykonywanych czynnościach. To także doskonały sposób na wyrobienie w dziecku umiejętności pracy w grupie - dziecko buduje jedną część budowli, a rodzic drugą. Zestawy tematyczne pozwalają wczuć się w rolę zawodów wykonywanych przez dorosłych (strażak, lekarz, policjant, kierowca, budowniczy), poznać reguły panujące w często odwiedzanych przez maluchy miejscach (plac zabaw, wesołe miasteczko, zoo).

Jak wybrać odpowiednie klocki dla dziecka?

Na rynku mamy duży wybór klocków, od drewnianych, przez piankowe, tablicowe, magnetyczne, na plastikowych kończąc. Wybierając klocki najlepiej kierować się  wiekiem malucha. Im młodsze dziecko, tym klocki muszą być większe, aby przez przypadek nie wzięło ich do buzi i nie połknęło. Dzieci w wieku przedszkolnym chętnie bawią się kolorowymi klockami, z których można zbudować konkretne rzeczy, np. pojazdy, budynki czy całe miejsca, jak plac zabaw My mamy klocki z Wadera - to klocki plastikowe, bardzo wytrzymałe. Można z nich zbudować wiele konkretnych budynków, pojazdów itp. Posiadamy również klocki LEGO, klocki clics, a także klocki drewniane.

Klocki - nasze hity

Przyznam szczerze, że nie przepadałam za budowaniem z klocków.Kiedy patrzyłam, jak mój brat coś buduje, uważałam, że traci czas. Jednak odkąd Janek zaczął mieć hopla na punkcie różnych konstrukcji i ja wkręciłam się w budowanie :) Poniżej przedstawiam Wam trzy rodzaje klocków, które są u nas hitami.

Klocki LEGO - tych klocków nikomu nie trzeba przedstawiać. To klocki, które nie służą jedynie do zabawy. Można z nich wyczarować naprawdę niezwykłe konstrukcje. Rozwijają wyobraźnię dziecięcą. Dziecko w trakcie zabawy, może budować według instrukcji lub, jak mówi Janek, z wyobraźni. Dopasowywanie, budowanie wg instrukcji, umieszczanie wszystkich drobnych elementów na odpowiednim miejscu pozwala ćwiczyć paluszki naszych dzieci. Dodatkowo klocki uczą spostrzegawczości - kto próbował znaleźć mały klocek wśród dużej ilości kolorowych części, wie o czym piszę. Dziecko poprzez składanie klocków w odpowiedniej kolejności uczy się cierpliwości. Nie można mieć wszystkiego od razu.
Klocki Clics, to klocki dające możliwość samodzielnego budowania różnych figur i konstrukcji; rozwijają fantazję i kreatywność oraz ćwiczą zdolności manualne dziecka. Innowacyjny sposób łączenia klocków Clics pozwala na budowanie niepowtarzalnych  kształtów i konstrukcji z ruchomymi elementami. Klocki są bardzo masywne, wykonane z bardzo dobrej jakości plastiku, dzięki unikalnemu systemowi łączenia stwarzają nieograniczone możliwości konstruowania trójwymiarowych budowli.

Klocki drewniane - są bardzo trwałe. Poza tym drewno to materiał naturalny, ekologiczny, nie posiadający żadnych sztucznych, toksycznych dodatków. Nie zawsze można to powiedzieć o tanich, plastikowych odpowiednikach, które mogą zawierać ołów czy ftalany, substancje negatywnie wpływające na funkcjonowanie organizmu. Dodatkowo sprawdzają się w doskonaleniu koordynacji wzrokowo-ruchowej i umiejętności rozwiązywania problemów. Dzięki manipulowaniu kształtem, kolorem i rozmiarem, przy tworzeniu zabawowego „projektu”, dziecko uczy się rozumowania i zdobywa umiejętności analityczne.

Ważny aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wybierania klocków dla malucha są materiały, z których zostały wykonane. Co nam po klockach, które będą tanie, ale nie będziemy pewni ich pochodzenia i surowców, z których zostały wykonane. Warto też zainteresować się z jakiego tworzywa zostały klocki wykonane. Nic nam po klockach, które mają 100 elementów, ale wykonane są z kiepskiego tworzywa, które szybko pęka i nadaje się jedynie do kosza.

14 komentarzy:

 1. Kupiłam córce klocki w Pepco już jakiś czas temu, ale tak naprawdę dopiero od kiedy skończyła 18mcy zaczęła się nimi na poważnie interesować. Na początku tylko burzyła, a teraz już sama stawia swoje budowle :) Generalnie klocki to super sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak. Mój syn też dopiero po 18 miesiącach zaczął interesować się klockami. Burzenie to była najlepsza zabawa :)

   Usuń
 2. uwielbiamy klocki! Przerabialismy drewniane, potem duplo, teraz "prawdziwe" lego. Gabryś pominął drewniane póki co i zabrał się za duplo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super :) My teraz mamy prawdziwe klockowe szaleństwo :)

   Usuń
 3. Z klocków da się zrobić wszystko, dlatego są świetne:) Wczoraj - wirusy, makrofagi, namnażające się komórki oka i dwa smoki;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super :) My dopiero raczkujemy z klockami, ale już niezłe budowle powstają :)

   Usuń
 4. U nas początki z mega blocks, ale id roku rządzi duplo

  OdpowiedzUsuń
 5. Za dzieciaka uwielbiałam klocki. Myślę, że jest to coś co łączy wszystkie pokolenia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Całkowicie się zgadzam - klocki to jedne z najprostszych i doskonale rozwijających zabawek :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna sprawa takie klocki! A i dorosły się podłączy niejednokrotnie do zabawy. Doskonały pomysł na prezenty pod choinkę;)

  OdpowiedzUsuń
 8. To bardzo dobry pomysł moim zdaniem, z nimi jest mnóstwo zabawy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Synkowi napewno kupie klocki tylko musi jeszcze troszke dorosnac 😂

  OdpowiedzUsuń
 10. Klocki fajna sprawa - w planach zakup pod choinkę dla malucha, gdyż jak już się zabawa rozpocznie to klocków zawsze za mało ;)

  OdpowiedzUsuń

Podobał Ci się tekst? Zostaw swój komentarz

Copyright © 2016 Mama na wypasie , Blogger