listopada 22, 2017

Jak wybrać inhalator?

Po pierwszym ataku astmy u Jasia, stanęliśmy przed wyborem dobrego inhalatora. Przekopałam cały internet w poszukiwaniu najlepszego nebulizatora dla syna. Dopiero w sklepie medycznym, po rozmowie z panią z obsługi, kupiłam inhalator, który służy nam już od 2 lat.  Jak znaleźć ten najlepszy?inhalator dla dziecka


Producenci oferują wiele modeli inhalatorów. Z tak szerokiej gamy trudno wybrać, odpowiedni dla siebie, model. Ultradźwiękowy czy tłokowy? Minikompresor czy większy? W kształcie zwierzątka czy tradycyjny?

Inhalacje mogą być bardzo skuteczne nie tylko w leczeniu chorób płuc, ale również w przypadku kataru czy przeziębienia.


Inhalator - na co zwrócić uwagę?


Zanim kupisz inhalator musisz się zastanowić do czego i jak często będziesz go używać. Na rynku spotkamy się z dwoma rodzajami inhalatorów: tłokowymi i ultradźwiękowymi. Ten drugi rodzaj wyróżnia się bardzo cichą pracą ale ma mniejsze zastosowanie, gdyż do podania wielu popularnych leków nie można użyć technologii ultradźwiękowej. Najważniejsza rzecz, na jaką musisz zwrócić uwagę, to parametry techniczne. Wybierając inhalator, trzeba zwrócić uwagę na wielkość cząsteczek jakie wytwarza nebulizator. Im mniejsza średnica cząsteczki tym dalej dotrze lek w drogach oddechowych. Duże cząsteczki o wielkości ok. 8 mikronów penetrują gardło, nosogardziel i nie dotrą w głąb układu oddechowego. Optymalnie przyjmuje się, że aby nebulizacja dróg oddechowych była skuteczna, nebulizator powinien wytwarzać cząsteczki w rozmiarze od 1 do 5 mikronów. Wiem brzmi to jak równanie prostu z kosmosu :) Ale to bardzo ważne, aby lek mógł dotrzeć do płuc i odpowiednio zadziałać. 

Bardzo istotnym parametrem, szczególnie dla rodziców małych dzieci, jest szybkość nebulizacji. 
Jeśli tempo nebulizacji wynosi 0,25 ml/min to roztwór o objętości 2 ml będziemy inhalować około 8 minut. Zwróćmy również uwagę na to, by inhalator był cichy. Gdy wybierasz inhalator dla dziecka, możesz skusić się na urządzenie w kształcie pieska czy słonika.

jak wybrać inhalator


W pudełku z inhalatorem znajdziesz również ustnik i maseczkę (bardo często w dwóch rozmiarach - dla dzieci i dorosłych). W wybranych inhalatorach znajdziemy również końcówkę w formie widełek, pozwalającą na terapię przez nos. Niektóre inhalatory mają ustnik-smoczek, jednak ze względu na odruch ssania malucha trafia głównie do jamy nosowej i oczu oraz żołądka, wywołując podrażnienia.

Jak zachęcić dziecko do inhalacji?


Inhalator działa dosyć głośno, jego wygląd, przewody, maseczka - mogą przestraszyć dziecko. Dodatkowo jak utrzymać malucha w miejscu przez kilka minut? Nasze pierwsze spotkanie z inhalatorem nie było najlepsze. Jaś przestraszył się dźwięku za pierwszym razem i niestety trudno było go przekonać do wykonania nebulizacji. Robiliśmy ją jak zasnął, albo jeszcze nie wstał. Niestety problem pojawiał się kiedy inhalację trzeba było wykonać w dzień. Mieliśmy kilka podejść, ale niestety zawsze ze złym skutkiem. Nie pomagało to, że ja zakładam maseczkę, włączanie bajek na tablecie. Gdy Jaś widział inhalator płakał jakbyśmy robili mu nie wiadomo jaką krzywdę. 

inhalator dla dzieci


W końcu zaczęłam włączać nebulizator podczas zabawy, aby Jaś przyzwyczaił się do odgłosu urządzenia. Kiedy przestał interesować się dźwiękiem, pokazałam mu, że z maseczki leci dymek, mógł potrzymać inhalator i małymi kroczkami zaczęliśmy przykładać maseczkę do twarzy. Przy włączonych bajkach lub czytaniu książek inhalacje przebiegały spokojnie i bez problemów. Teraz daje sobie robić inhalacje pod warunkiem, że sam włącza urządzenie i trzyma maskę.  Podczas inhalacji włączmy bajkę i zakładamy słuchawki, gdyż to redukuje hałas kompresora. 

Pamiętajmy, że rozpoczynając przygodę z nebulizacją musicie wykazać się cierpliwością i spokojem, bo zdenerwowanie tylko utrudni nam sprawę.  

20 komentarzy:

 1. Biedactwo dziecko z astmą... Sama mam i wiem co to znaczy... Przyda się na pewno ten tekst rodzicom z podobnym problemem. Pocieszające jest, że dzieci często z tych chorób wyrastają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że przyda się tym, którzy staną przed problemem zakupu inhalatora :)

   Usuń
 2. My mamy pingwina i jestem z niego bardzo zadowolona!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To najważniejsze, że spełnia Wasze oczekiwania :)

   Usuń
  2. Nasz pingwin to porażka. Ustawienie go żeby dobrze zadziałał graniczy z cudem.

   Usuń
 3. Sama jako dorosla osoba tez mam podobny inhalator ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. NIestety w okresie jesienno zimowym sprzęt pierwszej potrzeby :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak bym kiedyś wybierała, to wrócę do tego wpisu. :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na szczęście nie potrzebujemy inhalatora, ale wskazówki jak najbardziej pomocne dla zainteresowanych. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajnie, że stworzyłaś wpis pomagający wybrać najlepszy tego typu produkt. Jestem pewna, że wiele osób zainteresowanych tematem na pewno skorzysta z Twoich wskazówek. Przyzwyczajenie dziecka do inhalacji nie jest prostą sprawą, ale niestety jak trzeba to trzeba i fajnie, że Twój maluch jest taki dzielny i świetnie sobie z tym radzi :)

  OdpowiedzUsuń
 8. My bez inhalatora już nigdzie nawet nie wyjeżdżamy :-/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak my. Nawet na weekend u dziadków zaczynam pakowanie zaczynam od inhalatora

   Usuń
 9. Nie miałam tego problemu, ale dobrze wiedzieć w razie czego.

  OdpowiedzUsuń
 10. My bez inhalatora w ostatnich miesiącach nie funkcjonujemy :( Ja mam astmę, A Julek ciągle łapie jakieś infekcje i wtedy uruchamiamy inhalator. Byle do wiosny :/

  OdpowiedzUsuń

Podobał Ci się tekst? Zostaw swój komentarz

Copyright © 2016 Mama na wypasie , Blogger