stycznia 08, 2018

Chroń swoją prywatność na Facebooku

Nasza prywatność wystawiona jest na widok publiczny. Mamy coraz mniej zahamowań dotyczących treści, które publikujemy w internecie. Jesteśmy ciekawi, życia innych. Dlatego podglądamy ich życie na facebooku. Co zrobić, aby profil na FB był widoczny tylko dla znajomych?

ustawienia prywatnosci na facebooku


Sama umieszczam zdjęcia Jasia w internecie. Doskonale zdaję sobie sprawę, że po drugiej stronie mogą siedzieć zwyrodnialcy, chcący wykorzystać te zdjęcia do niecnych celów. Publikując zdjęcia syna, staram się by były to zdjęcia, na których nie jest roznegliżowany czy nie znajduje się w kompromitujących dla niego sytuacjach. Z drugiej strony idąc z nim na basen czy na plażę, również nie wiem kogo spotkam, czy ktoś nie zrobi mu zdjęcia z ukrycia. Dlatego nie dajmy się zwariować. Publikować można wszystko, byle z głową.

Jeśli nie chcecie, aby treści publikowane na waszych profilach były widoczne tylko dla osób, które są waszymi znajomymi, musicie poszperać w ustawieniach prywatności.

Jak zmienić ustawienia prywatności na Facebooku?

Na niebieskiej belce, na górze, po prawej stronie klikamy na trójkąt skierowany wierzchołkiem do dołu i wybieramy zakładkę USTAWIENIA.


ustawienia prywatności na facebooku


Po wskazaniu po lewej stronie odnośnika „Prywatność” ukażą nam się wprowadzone przez twórców aplikacji opcje do modyfikacji domyślnych ustawień prywatności.


Ustawienie prywatności na facebooku

Klikając przycisk "Edytuj" dokonujemy zmian. Wybieramy widoczność publikowanych treści, najlepiej "ZNAJOMI". „Kto zobaczy Twoje przyszłe posty?” domyślnie ustawiona jest etykieta „Znajomi”. Ustawienie to sprawdzać się będzie w większości przypadków – zamieszczane przez nas treści widziane będę tylko przez osoby, które należą do grupy naszych znajomych.   Warto również dokonać zmiany w zakładce „Kto może mnie wyszukać?”. Zmieńmy domyślne ustawienia tak, aby wyszukanie naszego profilu za pomocą udostępnionego adresu e-mail i numeru telefonu możliwe było tylko dla znajomych, ewentualnie znajomych naszych znajomych.

ustawienia prywatności na facebookuPo wybraniu ustawień dla wszystkich opcji, warto również kliknąć zakładkę "Ogranicz widoczność starych postów", dzięki czemu to, co publikowaliśmy przed ustawieniami prywatności będzie niewidoczne dla osób, które nie są Twoimi znajomymi.

ustawienia prywatnosci na facebookuNa sam koniec wejdź na swój profil i kliknij w trzy kropki przy "Dzienniku aktywności" i wybierz opcję "wyświetl jako". Wówczas zobaczysz czy wszystkie zmiany zostały wprowadzone prawidłowo. Zobaczysz widok Twojej osi czasu z perspektywy ogółu innych osób lub konkretnego znajomego.

ustawienia prywatności na facebooku


Ustawienia dotyczące prywatności w Facebooku to nic skomplikowanego. Pamiętajmy, że nie na wszystko możemy mieć wpływ. Częste modyfikacje serwisu, wpływające czasami na zmianę domyślnych ustawień, gromadzenie naszych danych na serwerach firmy itp. to sprawy, z którymi, przynajmniej do pewnego stopnia, musimy się pogodzić.

16 komentarzy:

 1. Profil prywatny mam oczywiście poblokowany. Ale też mam bloga i udostępniam na nim zdjęcia swoich dzieci. Jednak żadnych szczegółów, żadnych kompromitujących sytuacji i tym podobnych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie ma co popadać w skrajności, ważne żeby zdjęcia nie kompromitowały dziecka

  OdpowiedzUsuń
 3. Prywatny profil mam zablokowany, na blogu udostępniam zdjęcia dzieci (z głową) :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O dzięki. Co prawda akurat jak blokować na Fb itp. wiem, ale zawsze warto przypominać takie rzeczy :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Prywatny profil mam zablokowany, więc nikt prócz moich znajomych jest może oglądać tego co publikuje. A co do bloga, to staram się aby było jak najmniej zdjęć mojego dziecka.Jezeli już wstawię to z głową.

  OdpowiedzUsuń
 6. Poruszasz bardzo ważny. Wielu ludzi myśli, że tylko ich znajomi widzą ich facebookowy wall, a potem okazuje się, że mają otwarty profil, a na nim mnóstwo zdjęć i danych, których wcale nie chcieliby pokazywać innym. Ostatnio upomniałam moją mamę, żeby była ostrożniejsza z wrzucaniem zdjęć mojego syna. Jej profil jest otwarty, bo głównie jest nastawiony na kontakty zawodowe. Musiałam ją nauczyć jak się ustawia widoczność dla pojedynczych zdjęć jej wnuka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele osób zapomina, że facebook jest stroną, na której każdy może dowiedzieć się czegoś o innych i wykorzystać to w różnych celach. Dlatego warto dbać o swoją prywatność i nawet jeśli nie mamy prywatnego profilu, publikować wszystko z głową

   Usuń
 7. Witam!;-) Fajny i bardzo ważny temat, z chęcią przeczytałam. również prowadzę blog i wstawiam na nim zdjęcia moich dzieci... Więc super temat;-) Zapraszam serdecznie do mnie http://blogmama.pl/

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślałam, że nie dowiem się niczego nowego, ale nie wiedziałam o tej opcji ograniczenia widoczności starszych postów. Dzięki za podpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś w internecie było się anonimowym. Teraz każdy udostępnia swoje imię i nazwisko, w końcu przy zakupach internetowych adres i sam w sobie numer telefonu też podaje coraz chętniej.
  Moje dziecko jeszcze w drodze, ale niezbyt chętnie udostępniam swoje fotki - profilówka i tyle. Może udostępniałabym więcej gdybym na nich tak kiepsko nie wyglądała :) FB pozwala trochę łechtać ego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy udostępnia swoją prywatność, na tyle, na ile chce. I to od nas zależy co pokażemy

   Usuń
 10. Bardzo dobrze, że jest taki wpis. Niewielu sobie zdaje sprawę właśnie z tego, że czasem fotki niezbyt nadające się na publiczne widzą wszyscy, którzy przeglądają profil. Ja tylko mogę dodać, że można też ustawiać prywatności konkretnych postów (z poziomu profilu czy przy pisaniu posta) i albumów.

  OdpowiedzUsuń

Podobał Ci się tekst? Zostaw swój komentarz

Copyright © 2016 Mama na wypasie , Blogger