lutego 26, 2018

Jak wybrać odpowiednie przedszkole?

Posyłanie dzieci do przedszkoli ma tylu samo zwolenników co przeciwników. Jednak jeśli już zdecydujemy się na posłanie dziecka do tej placówki powinniśmy przemyśleć kilka kwestii. Wybór odpowiedniego przedszkola nie jest łatwy i spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi

wybór przedszkola


Jestem zdecydowaną zwolenniczką przedszkoli. Kiedy widzę, jaki postęp w rozwoju zrobił mój syn, chodząc do przedszkola, wiem, że to była najlepsza decyzja. Ani ja, ani babcia, ani niania nie są w stanie zapewnić dziecku takich zajęć, jakie oferuje przedszkole. Jednak wybór odpowiedniej placówki nie był łatwy! Przez kilka dni i nocy gromadziłam informacje na temat placówek, na terenie naszego miasta. Postanowiliśmy, że poślemy Jasia do prywatnego przedszkola, przede wszystkim ze względu na ilość dzieci w grupie. Analizując ofertę poszczególnych przedszkoli, po 5 dniach, zostało mi do porównania 3 przedszkola prywatne i jedno publiczne. Porównując opłaty, oferowane zajęcia, a przede wszystkim pierwsze wrażenie, postanowiłam Jasia posłać do prywatnego przedszkola Słoneczna Kraina! Nie tylko ja, ale przede wszystkim Jaś jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru.

Czym się kierować przy wyborze przedszkola?


Przede wszystkim, zanim wybierzemy przedszkole odpowiedzmy sobie na pytanie: "Czego oczekujemy od przedszkola - edukacji ogólnorozwojowe, integracji społecznej, edukacji muzycznej, sportowej, plastycznej itp.". Dobrze jest popytać wśród znajomych, czy na lokalnych forach, które przedszkola w mieście są polecane. Później odwiedzić ich strony internetowe i zapoznać się z ofertą edukacyjną. Nie oszukujmy się, dziś wybór przedszkola to nie tylko odpowiedź na pytanie: państwowe czy prywatne. Rodzice szukają opiekunów z pasją, którzy zajmą się ich dziećmi odpowiednio. Ważne jest też samo odczucie dzieci. Nie oszukujmy się, przy wyborze przedszkola, warto wziąć pod uwagę zdanie malucha, w końcu to on będzie tam spędzał bardzo dużo czasu.


Kiedy na mojej liście zostały tylko 4 przedszkola, postanowiłam każde z nich odwiedzić. Tylko w publicznym były dni otwarte, podczas których można było zobaczyć sale, w których przebywają dzieci. I choć Pani, która mnie oprowadzała była przemiła i sympatyczna, to jednak coś mi w tym przedszkolu przeszkadzało. Nie jestem w stanie powiedzieć co, ale jakoś nie czułam się tam najlepiej. Podobne wrażenie miał Janek, który ciągnął mnie za rękę, bo chciał stamtąd jak najszybciej wyjść. Wizyty w kolejnych dwóch przedszkolach również nie były najbardziej udane. W jednym odstraszyła mnie Pani dyrektor (serio - przestraszyła mnie!), w drugim natomiast fakt zmuszania dzieci do leżakowania. Ponieważ Janek już od dawna pożegnał drzemki w dzień i ogólnie jest dzieckiem, które trudno zachęcić do położenia się, wiedziałam, że zmuszanie do leżakowania może go zniechęcić do przedszkola. Ostatnie przedszkole, które okazało się naszym ostatnim wyborem, spodobało nam się od razu na wejściu. Przedszkole usytuowane jest w domku jednorodzinnym, jest dosyć małe (w całym przedszkolu jest jedynie 25 dzieci), ale bardzo rodzinne. Zaraz po naszym wejściu, Pani wzięła Jasia za rękę zaprowadziła do sali, a ja odbyłam przemiłą rozmowę z dyrektorką. Mimo, że to przedszkole znajdowało się na ostatnim miejscu na mojej liście, to okazało się ostatecznym wyborem. Właśnie ze względu na rodzinną i kameralną atmosferę. Dodatkowo przekonały mnie zajęcia edukacyjne, przedstawione w ofercie oraz duża ilość różnych wycieczek edukacyjnych.

Na co zwracać uwagę wybierając przedszkole?


Wybierając przedszkole dla dziecka, warto zwrócić uwagę na oferowany jadłospis oraz stosunek personelu do zasad prawidłowego żywienia. Szacunek do indywidualnych preferencji smakowych dzieci to bardzo ważny aspekt, ponieważ zbyt duża presja związana ze zmuszaniem do jedzenia może zaburzać naturalny mechanizm samokontroli łaknienia1.Ważne również, aby sprawdzić, w jaki sposób komponowany jest jadłospis – czy dzieci codziennie dostają wystarczającą ilość warzyw i owoców, czy posiłki są różnorodne, a także czy uwzględniają potrzeby dzieci, np. małych alergików.

Dobrze zwrócić uwagę na bezpieczeństwo przedszkola np. na zabezpieczenie drzwi wejściowych/wyjściowych. Niezwykle ważne jest też dostosowanie pomieszczeń i placu zabaw do potrzeb dzieci, jak i jakość zabawek oraz przedszkolnego wyposażenia. Wszystkie te elementy powinny być bezpieczne dla maluchów.

Sprawdźmy także jak liczna jest grupa i ile Pań opiekunek zajmuje się maluchami. Warto się dowiedzieć, czy dzieci w grupie są rówieśnikami, czy też, jak w niektórych przedszkolach, łączone są starsze z młodszymi. Warto także zapytać, czy jeden nauczyciel prowadzi daną grupę przez cały okres przedszkolny, czy też co roku osoba dorosła się zmienia (każda z tych opcji kryje w sobie możliwości i zagrożenia).

Dobrze jest zwrócić uwagę jak przebiegają zajęcia adaptacyjne, czy w ogóle są takowe w przedszkolu. W Słonecznej Krainie, trwał tydzień adaptacyjny, w trakcie którego dziecko przebywało po 2 godziny w placówce i uczestniczyło we wszystkich zajęciach. Byłam tylko jeden dzień z Jasiem, bo następnego dnia pomachał mi i poszedł bez problemu do sali.

przedszkole jak wybrać


Ważna jest także współpraca przedszkola  z rodzicami. I to nie tylko w kwestii organizowania spotkań z rodzicami, ale również informacji jaka płynie od wychowawcy każdego dnia, podczas odbierania dziecka z przedszkola. W przedszkolu, do którego chodzi Janek, bardzo podoba mi się to, że rodzice są często angażowani do wspólnej zabawy z dziećmi. I nie jest to tylko kwestia otrzymania karteczki z wierszykiem i nauczenia się tego wierszyka, ale przede wszystkim liczne imprezy, które odbywają się w weekend. Mamy za sobą wspólną wigilię, poprzedzoną jasełkami, występ dla babci i dziadka, a następnie wspólny poczęstunek czy bal karnawałowy, na który przebierały się nie tylko dzieci, ale i rodzice.

Wielu rodziców bierze pod uwagę również lokalizację przedszkola. Liczy się nie tylko miejsce, do którego trzeba dowieźć dziecko, ale również czas dojazdu z przedszkola, do pracy rodzica. Akurat nasze przedszkole jest usytuowane na trasie, którą i tak przemierzam codziennie jadąc do pracy. Dzięki temu nie nakładam drogi, aby zawieźć Jasia do przedszkola czy odebrać go po południu.

Sprawdźmy co oferuje przedszkole. Wiele placówek, oprócz podstawowego programu przedszkolnego zatwierdzonego przez MEN, realizuje programy dodatkowe o różnym profilu: artystycznym, muzycznym, Montessorii (podstawy tego programu realizowane są w naszym przedszkolu), językowym, sportowym. W Słonecznej krainie dzieci codziennie mają zajęcia z języka angielskiego, w piątki z języka francuskiego. Dodatkowo zajęcia z rytmiki, z gimnastyki. Przedszkole współpracuje również ze Szkołą Muzyczną, dzięki czemu dzieci raz w miesiącu wychodzą na koncerty i pogadanki muzyczne. W przedszkolu odbywają się liczne teatrzyki i wyjścia, np. do kina, straży pożarnej, pocztę, banku czy na posterunek policji.

Opłaty - to chyba najważniejsza kwestia i powinna znajdować się na pierwszym miejscu. Jednak, dla mnie pieniądze w granicach rozsądku, za rozwój i uśmiech mojego dziecka, nie są najważniejsze. Sprawdźmy jakie są opłaty stałe i co w tych stałych opłatach mamy. Czy każde wyjście dzieci jest dodatkowo płatne, czy odbywa się to w ramach czesnego; czy zakup wyprawki leży po stronie rodzica czy przedszkola. Czy za przybory toaletowe muszą płacić rodzice czy placówka. To ważne pytania, o które należy zapytać, aby ostatecznie nie być zaskoczonym, że opłata miesięczna wzrasta.

To chyba najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę wybierając przedszkole. Każdy z nas będzie miał jeszcze milion innych pytań. Dlatego przygotowałam listę krok po kroku - jak dokonać wyboru odpowiedniego przedszkola dla dziecka:
 1. Popytaj znajomych, na lokalnych forach, jakie przedszkola polecają.
 2. Sporządź listę tych placówek, które są w okolicy Twojego domu lub pracy.
 3. Dowiedz się kiedy rusza rekrutacja i do kiedy należy się zdeklarować.
 4. Odwiedź interesujące Cię placówki - czy to w ramach dni otwartych czy po prostu wybierz się do placówki.
 5. Zwiedź sale, łazienki, przedszkolny plac zabaw - sprawdź czystość, wyposażenie i sposób zabezpieczeń.
 6. Przyjrzyj się pracom dzieci, dyplomom, wyróżnieniom oraz fotografiom ozdabiającym przedszkole (odzwierciedlenie życia przedszkolnego).
 7. Dowiedz się jakie opłaty obowiązują w przedszkolu.
 8. Wypisz sobie za i przeciw dotyczące wybranych placówek.

Jak u Was wyglądał wybór przedszkola? Był to wybór przypadkowy czy poświęciłyście temu zagadnieniu ponad miesiąc (jak w moim przypadku:)

52 komentarze:

 1. My jesteśmy już o etapie przedszkola. Kilka lat temu nie dostaliśmy się do żadnego z pięciu deklarowanych, a miejsce znalazło się przypadkowo w zupełnie innym, nie na naszej dzielnicy. Nie mieliśmy czasu na dokładne rozeznanie. Na szczęście okazało się, że kadra jest bardzo fajna, a w grupie córa znalazła nowe koleżanki, z którymi trzymała się przez cały okres przedszkolny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że wam się udało :) Czasem taki przypadkowy wybór może okazać się strzałem w 10 :)

   Usuń
 2. My jesteśmy na etapie wyboru żłobka. Jak cieszę się, że tutaj dotarłam, bo wezmę pod uwagę każdą z tych wskazówek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. My mieliśmy dwuletnią przeprawę w przedszkolu. Starszy syn nie chciał chodzić, ale nie chciał też zmienić przedszkola bo w swoim znał już dzieciaki. Ciężko było ocenić dlaczego akurat to przedszkole mu nie pasowało, ale drugiego syna zapisaliśmy gdzieś indziej i jest dobrze:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze, żeby dzieci czuły się dobrze w przedszkolu/żłobku. Czasem jeden mały szczegół może spowodować, że dziecko nie będzie chciało chodzić

   Usuń
 4. My mamy cudowne przedszkole od lat. Każde z naszych dzieci do niego chodziło lub nadal chodzi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ... my już jesteśmy na etapie wyboru szkoły podstawowej ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybór szkoły to też niezły orzech do zgryzienia dla rodziców :)

   Usuń
 6. Bardzo ciekawy artykuł i na pewno się przyda wszystkim rodzicom, którzy planują posłać swoje dziecko do przedszkola. Dodam tylko od siebie, że czasem niektóre rzeczy można zweryfikować dopiero potem, kiedy dziecko już chodzi do przedszkola. Dobrze jest więc osobiście podpytać inne mamy, które znamy i które mają podobne poglądy na wychowanie, a których dzieci uczęszczają do tego przedszkola. Mogą być cennym źródłem informacji :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak inne mamy dzieci chodzących do przedszkola to nieocenione źródło informacji!

   Usuń
 7. My przenieliśmy się z dużego do małego przedszkola mimo że mamy daleko córka czuje się tam bardzo dobrze mysle że grupa 25 to jest poprostu za duża.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasze przedszkole też jest kameralne, w grupie syna jest 12 dzieci i uważam, że to doskonałe rozwiązanie!

   Usuń
 8. Sama nie jestem mamą ale pomimo tego muszę przyznać iz piszesz tu o bardzo iststnych rzeczach w kwestii wyboru przedszkola, jakby nie było to jest etap wstępny przed pójściem do szkoły a sam rozwój dziecka w wieku przedszkolnym ma zasadniczą rolę , to rzutuje na jego życie społeczne, podejście do innych osób, więzi z rodziną i byciu samodzielnym. Nie wspomnę o wartościach edukacyjnych

  OdpowiedzUsuń
 9. My naprawdę dużo energii włożyliśmy w wybór przedszkola - a potem okazało się, że z różnych względów synek wìecej czasu spędzał w domu, niż w placówce. Ale tak czy siak ofertą wygrywają dla mnie te prywatne, zdecydowanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prywatne są drogie, to trzeba im przyznać, ale to co proponują, ilość zajęć dodatkowych i rozwijających jest warta tych pieniędzy!

   Usuń
 10. Szacunek do indywidualnych preferencji smakowych dzieci dla nas jest bardzo ważny córka selekcjeonuje jedzenie rok temu jadła tylko na żadanie czyli sama decydowała czy siądzie do posiłku czy nie. W tym roku jest dużo lepiej próbuje każdego obiadu w szkole. W poprzednim przedszkolu niechiała wejsc na jadalnie przez zbyt intensywny zapach. W obecnym przedszkolu jest catering wiec nie ma zapachów. Gosia B

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój syn też wybredny, dlatego szukałam przedszkola, w którym dzieci mogą próbować nowe smaki, ale nie są do tego zmuszane.

   Usuń
 11. Ciężko się wbić do jakiegokolwiek przedszkola...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do publicznych jest ciężko się dostać. Do prywatnych też, ale tu coś jeszcze można zdziałać

   Usuń
 12. Bardzo potrzebny tekst i bardzo wyczerpująco opisany. Nasz synek akurat był ze mną w domu bo tak zadecydowaliśmy i nie żałujemy ani jednego dnia razem ale tak jak piszesz, każdy ma swoje życie, swój świat i swoje podejmuje decyzje. Do tego każdy rodzic wie co jest lepsze dla akurat jego dziecka :) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak! Każdy z nas podejmuje różne decyzje i każdą decyzję innych należy uszanować

   Usuń
 13. Ja się nie zastanawiałam dłużej nad wyborem. Wybrałam polskie przedszkole w mojej miejscowości. Jest takie jedno, więc nie miałam w czym wybierać ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę :) U nas niby wciąż brakuje miejsc w przedszkolach, a jest ich bez liku :)

   Usuń
 14. Całe szczęście ,że ja ten problem mam już za sobą ale na pewno nie jest łatwo w małych miastach , gdzie wybór jest dużo mniejszy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie, w małych miejscowościach wybór dobrego przedszkola to duże wyzwanie

   Usuń
  2. Właściwie brak wyboru :-))) Było państwowe i tam dzieci chodziły :-)

   Usuń
 15. Bardzo dokładnie szukaliśmy przedszkola dla naszego syna. I też uczęszczał do prywatnego. Teraz już zarezerwowałam miejsce dla Dygnitarza, bo ciężko się tam dostać. Jest dużo zajęć dodatkowych, przedszkole dwujęzyczne, świetna kadra, super budynek.

  OdpowiedzUsuń
 16. My nie mieliśmy w ogóle z tym problemu, bo w tamtym czasie i tak bylo w naszej okolicy tylko jedno przedszkole ;) Ale jest tak fantastyczne, że strasznie mi żal, że w tym roku będziemy musieli się z nim pożegnać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że trafiliście na odpowiednie przedszkole :) To ważne dla dziecka i rodzica :)

   Usuń
 17. U nas wybór przedszkola za pierwszym raem był przypadkowy. Przedszkole się sprawdziło i dzieki temu przy córce nie było problemu poszła do tego samego

  OdpowiedzUsuń
 18. My nie mieliśmy wyboru i nas jest tylko jedno przedszkola i do niego dostała się Oliwka

  OdpowiedzUsuń
 19. Moim zdaniem to najfajniejszy okres w edukacji dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 20. Istotny temat. Wybór przedszkola jest bardzo ważny. Przydatny i praktyczny wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Wybór przedszkola to bardzo trudna sprawa. Najważniejsze, by biorąc pod uwagę wszystkie kryteria nie zapomnieć, że najważniejsze jest by dziecko dobrze się czuło w wybranym miejscu. Dlatego decyzja powinna być podejmowana wspólnie przez rodziców i pociechę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się :) Dzieci też powinny mieć coś do powiedzenia w kwestii swojej edukacji :)

   Usuń
  2. Niektórzy rodzice są tak pochłonięci znajdowaniem "miejsca idealnego" i własną wizją, że zapominają o zdaniu własnego dziecka (obserwuję to jako pedagog). Ale na szczęście zwiększa się liczba rodziców wrażliwych i uwzględniających uczucia dzieci, między innymi dzięki takim blogom jak Twój :)

   Usuń
 22. Wpis bardzo dla mnie pomocny, bo chcę otworzyć własne przedszkole. Wiem, no co jeszcze bardziej zwrócić uwagę. Pozdrawiam 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powodzenia! Też kiedyś myślałam o założeniu własnego rpzedszkola :) Kto wie, może kiedyś plany się ziszczą :)

   Usuń
 23. Sama pracuję w przedszkolu, tylko nie w Polsce, a w Japonii. Tutaj należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka rzeczy. Na przykład czy chcemy posłać dziecko do zwykłego japońskiego przedszkola czy międzynarodowego? I czy po ukończeniu tego przedszkola dziecko ma szansę dostać się do dobrej szkoły?

  Nie trzeba za patrzeć na jadłospis. Za to niestety trzeba samemu gotować. W większości prywatnych przedszkoli dzieci przynoszą własne zapakowane obiadki, tzw. bento. Ewentualnie wykupuje się obiady z firmy kateringowej, która dowozi do przedszkola.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajne doświadczenia. Z tym domowym cateringiem super sprawa, chociaż czy każdemu rodzicowi chciałoby się gotować?

   Usuń
 24. Bardzo pomocny wpis :p Niedaleko mojego domu jest tylko jedno przedszkole, więc ja raczej nie będę miała tego problemu, no ale zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odległość od domu czy pracy, przy wyborze przedszkola, jest bardzo wazna. Zwłaszcza dla osób, które nie mają samochodu

   Usuń
 25. Przydatne informacje. Na pewno uwzglednie je gdy będziemy rozglądać się za przedszkolem dla Ady. Również uważam że przedszkole wiele daje, dziecko uczy się w grupie ma kontakt z innymi dziećmi. Uczy się przez naśladowanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak uczy się zarówno tych dobrych, jak i tych niezbyt fajnych rzeczy, ale rozwój dziecka jest niesamowity

   Usuń
 26. Bardzo ciekawy wpis, myślę, że powrócę do niego gdy będziemy stali przed wyborem przedszkola, chociaż ten wpis jest przydatny również do wyboru żłobka :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Przed nami rekrutacja i od września mam nadzieję czas przedszkola :D

  OdpowiedzUsuń
 28. U nas niestety pierwszy wybór okazał się niewypałem, mimo że wybrałam najlepsze jest (wg kryteriów które były dla mnie ważne). Aż dziw, że nie zraziło to mojego syna do przedszkola całkowicie. Kolejny wybór (prywatne) był o niebo lepszy.

  OdpowiedzUsuń
 29. O rany, dobre przedszkole to naprawdę super ważna rzecz. Wiem po sobie - wszystkie moje aktualne pasje zostały rozbudzone przez wspaniałe Przedszkolanki ;)

  OdpowiedzUsuń

Podobał Ci się tekst? Zostaw swój komentarz

Copyright © 2016 Mama na wypasie , Blogger