marca 24, 2018

Co się stanie Gdy pada deszcz?

Seria "Poczytaj ze mną" wydawnictwa Egmont to seria wprowadzająca młodego czytelnika w świat różnych gatunków literackich. Dzięki ciekawym i krótkim historiom dzieci poznają nowe gatunki literackie od baśni, przez przygodę, reportaż, przypowieść na eposie czy fantasy kończąc. Nie byłabym sobą, gdyby nie sprawdziła na naszej skórze czym jest ta seria

recenzja książkiBardzo lubię sięgać po literaturę fantasy, przenoszącą czytelnika do innych, magicznych światów. Dlatego też sięgnęłam po książki Zofii Staneckiej, zatytułowane "Gdy pada deszcz". Jest to seria trzech książeczek, o następujących tytułach: "Przejście", "W jaskini goblinów" oraz "Wizyta goblinów".

recenzja książki


Książeczki opowiadają historię Gai i jej brat Feliksa, którzy trafiają do magicznego świata elfów i goblinów. W pierwszej części Gaja odkrywa, że jej starsza sąsiadka, jest elfią królową i wraz z nią trafia do magicznej krainy, w której oprócz elfów znajdują się złośliwe i złe gobliny. To niezwykłe miejsce, do którego można się dostać tylko, gdy pada deszcz. Przejście otwiera magiczny kamień, który posiada elfia królowa. W drugiej części starszy brat Gai - Feliks zostaje uwięziony przez gobliny. Gaja, elfia królowa oraz pies Niall muszą uwolnić chłopca z ich rąk. W trzeciej części natomiast gobliny pojawiają się w londyńskim parku i wywołują wielkie zamieszanie.


Książeczki posiadają niewiele tekstu. Tekst wkomponowano w tło, a całości dopełniają piękne ilustracje Aleksandry Krzanowskiej. Rysunki są piękne i idealnie pasują do poszczególnych części historii. Pozwalają sobie wyobrazić świat goblinów i elfów. 

gdy pada deszcz"Gdy pada deszcz to interesująca pozycja dla najmłodszych czytelników. Jest krótka, ale wiele się w niej dzieje, można przeczytać ją szybko i dobrze się bawić. Poza tym jest ładnie wydana. Wielki plus za objaśnienie gatunku. Książki zawierają trochę tajemnicy, trochę magii, dzięki czemu wyobraźnia młodego czytelnika szaleje. "Gdy pada deszcz" tworzy niepowtarzalny klimat. Zofia Stanecka starała się pokazać, że nawet w trakcie deszczu nie trzeba się nudzić, bo zawsze może wydarzyć się coś ciekawego. Czasem wystarczy tylko wyjrzeć przez okno, by zobaczyć coś nadzwyczajnego, coś, co zainspiruje nas do jakiegoś działania. Dodatkowo Zofia Stanecka porusza ważny temat walki dobra ze złem, a także tolerancji. Książki pokazują, że wszystko jest możliwe, warto wierzyć we własne umiejętności.

gdy pada deszcz


Książeczki wydane są w dużym, miękkim formacie. Litery są na tyle duże, że dzieci rozpoczynające przygodę z czytaniem doskonale sobie poradzą. Przygoda z goblinami i elfami bardzo przypadła nam do gustu. Jaś nawet zaczął odgrywać scenki z kolejnych opowieści. Bardzo spodobał mu się pojawiający się w trzeciej części Korzonek oraz postać Feliksa, którego uwięzieniem był naprawdę przejęty. 

To nasza pierwsza przygoda z serią "Poczytaj ze mną," ale na pewno nie ostatnia. 

Cykl „Poczytaj ze mną” Literackiego Egmontu wspiera dzieci w poznawaniu gatunków i form literackich, ale również kształtuje nawyk wspólnego czytania i przeżywania.
W ramach cyklu są opowieści przygodowe, fantastyczne, humorystyczne – każdy znajdzie coś dla siebie. Tworzą je najlepsi współcześni autorzy, lubiani i chętnie czytani przez dzieci. O szatę graficzną zadbali znakomici ilustratorzy.

30 komentarzy:

 1. Ja kocham czytanie od dziecka i wierzę w wychowanie z taką pasją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też w to wierzę :) W końcu czytanie to wspaniała rozrywka :)

   Usuń
 2. Czyli "W czasie deszczu dzieci wcale się nie nudzą" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyglądają naprawdę na ciekawe :-) może zakupię dla mojej siostrzenicy :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecamy :) Są naprawdę wartościowe, zresztą jak cała seria :)

   Usuń
 4. Polecę swoim znajomym rodzicom. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Egmont to jedno z ulubionych wydawnictw mojej córki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przez takie blogi i wpisy jak Twój moja lista książeczek dla dziecka rośnie - a ja nie mam jeszcze dziecka ;-D

  OdpowiedzUsuń
 7. Książeczki te wydają się być świetne dla dzieci 👍👍👍

  OdpowiedzUsuń
 8. Po tytule serii spodziewałam się zupełnie innej treści, jestem mile zaskoczona :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że i niejeden dorosły z miłą chęcią przeczytałby te historie - ja na pewno ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci, że sama na syna naciskałam, żebyśmy wreszcie przeczytali te opowiadania :D

   Usuń
 10. Ja sobie nie wyobrażam dnia bez książki z moimi chłopcami! ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam takie magiczne opowieści dla dzieci, które przenoszą czytelnika w świat fantazji :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kocham czytać i czytaniem chce zarazić moje maleństwo. Mam namiar zacząć czytać i opowiadać bajki już od pierwszych dni życia, a gdy tylko moja królewna sama zacznie się interesować książkami, zakupię te wymienione przez Ciebie. Pozdrawiam Was serdecznie ! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czytałam synowi, kiedy jeszcze był w brzuchu :) teraz sam sięga po książki i udaje że czyta :)

   Usuń
 13. Uwielbiam Wydawnictwo Egmont. Jednak ta część o Goblinach nie przypadła do gustu mojego synka. Może dlatego, że nie poznaliśmy poprzedniej części?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My od razu sięgnęliśmy po trzy części, więc całość była bardziej zrozumiała dla syna

   Usuń
 14. Uwielbiam czytać z moimi dziećmi! Dzięki Tobie odkrylam kolejne pozycje do sprawdzenia!

  OdpowiedzUsuń

Podobał Ci się tekst? Zostaw swój komentarz

Copyright © 2016 Mama na wypasie , Blogger