marca 08, 2018

Jestem mamą - badam się!

Zgodnie z powiedzeniem - lepiej zapobiegać niż leczyć, warto pamiętać o regularnych badaniach! Zwłaszcza kiedy jesteśmy mamami, szczególnie powinnyśmy dbać o nasze zdrowie. W Dniu Kobiet, warto sobie przypomnieć, jakie badania powinnyśmy wykonywać

jakie badania powinna wykonać kobieta

Zaprojektowane przez Freepik 

Pobudka, śniadanie, odprowadzenie dziecka do przedszkola/szkoły, praca, przygotowanie obiadów, zakupy, odebranie dziecka, zabawa, wieczorne rytuały - uff wreszcie dziecko w łóżku. Znasz to? Dla wielu mam kolejne dni przebiegają właśnie według podobnego scenariusza. Trudno nam wygospodarować czas na fryzjera, kosmetyczkę czy spokojne zakupy bez dziecka. Jednak mimo wszystko raz w roku powinnyśmy znaleźć czas i udać się do lekarza, by wykonać badania profilaktyczne. Pamiętajmy im wcześniej wykryte zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości, tym skuteczniej można z nimi walczyć. I właśnie dziś, w Dniu Kobiet powinnyśmy pomyśleć o sobie i zrobić sobie prezent w postaci zadbania o własne zdrowie.

 Jakie badania powinna wykonać kobieta po 30. roku życia?


Lista kluczowych badań dla trzydziestolatki nie jest długa, ale jest bardzo ważna. Po 30 roku życia w organizmie kobiety dochodzi do pierwszych poważnych zmian. Zmienia się poziom hormonów, co zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i raka szyjki macicy. Zagrożenie wzrasta w przypadku występowania nowotworów w rodzinie. To nie jedyne zmiany – nieprawidłowy poziom hormonów płciowych wpływa na cały organizm kobiety.

Raz w roku należy pamiętać o kontroli ginekologicznej z wykonaniem cytologii i USG piersi. Te proste badania pozwalają wykluczyć raka szyjki macicy i raka piersi. Bez względu na wiek raz na pół roku warto wykonać przegląd stomatologiczny. Jeśli zęby nie będą wymagały leczenia, lekarz wykona skaling, piaskowanie i fluoryzację.

Cennym źródłem informacji są również coroczne badania moczu i krwi. Nieprawidłowy wynik może sygnalizować niewłaściwe funkcjonowanie narządów wewnętrznych  i pojawienie się chorób. Panie, które lubią korzystać z uroków słońca powinny ocenić zmiany skórne przy pomocy badania dermatoskopem (raz w roku).


Jakie badania powinny wykonać kobiety po 40. roku życia?


Każda czterdziestolatka powinna bacznie obserwować swoje ciało i niezwłocznie zgłaszać się z niepokojącymi objawami do lekarza. Istnieją jednak badania, które należy wykonać, nawet jeśli nie dzieje nic złego się.

W tym wieku mogą pojawiać się pierwsze oznaki chorób oczu. Bardziej podatne na uszkodzenia i działanie szkodliwych czynników stają się zęby. Dodatkowo warto skontrolować układ oddechowy – szczególnie dotyczy to osób palących papierosy.

 Do kalendarza trzeba dopisać ocenę dna oka, które wykluczy choroby oczu oraz umożliwia rozpoznanie cukrzycy i nadciśnienia. Nie można zapominać o spirometrii (raz na dwa lata) – to bezbolesne i niewymagające specjalnych przygotowań badanie trwa kilka minut i pozwala ocenić pojemność płuc. Po 40 roku życia często pojawia się niedoczynność tarczycy – warto wykonać badanie hormonów, które je wykluczy. Podobnie jak po trzydziestce, należy pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa (raz na rok), stomatologa (raz na pół roku), a także badaniach krwi
i moczu (raz na rok).

A Wy? Pamiętacie o regularnym badaniu się?

30 komentarzy:

 1. Warto badać się i dbać o zdrowie! :) Polecam wszystkim kobietkom. Profilaktyka jest ważna!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie badać się trzeba!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, że napisałaś o tym post, oczywiście badania są bardzo ważne, ja akurat jestem w ciąży więc wszystkie badania już za mną i jeszcze sporo podstawowych przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja staram się badać regularnie. Niestety z wiekiem tych badań przybywa:(

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak samochód - u siebie też robię przegląd raz w roku.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kochana :) czekam mnie gastroskopia i kolonoskopia. Bardzo dobry i ważny artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 7. Badania ważna sprawa, większość udaje że pamięta. Ale jak przychodzi co do czego to skleroza...

  OdpowiedzUsuń
 8. Po tej akcji, jako kobieta po trzydziestce zapisałam się na kompleksowe badania :))

  OdpowiedzUsuń
 9. Wspaniała akcja. Muszę dołączyć. Badania robię zawsze!

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem bardzo grzeczną pacjentką i badam się regularnie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetna akcja!
  Ja na ten rok wyznaczyłem sobie cel a nim kilka badań, których nie robiłam nigdy w życiu. Jako kobieta po 30 czuję, ze to najwyższa pora.
  Ściskam mocno!

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja się staram o tym pamiętać, chociaż muszę przyznać, że po urodzeniu dzieci jest z tym trudniej. Ale w tym roku się udało i jeszcze czekam tylko na wyniki cytologii :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Badanie się jest bardzo ważne. Zwłaszcza teraz gdy jedzenie jest złe, powietrze tak samo.

  OdpowiedzUsuń
 14. Oczywiście profilaktyka najważniejsza. Ale tyczy się to również innych spraw zdrowotnych. Szczególnie warto raz w miesiącu wybrać się do fizjoterapeuty. Jak się zna na rzeczy to problemy z układem ruchu mamy z głowy... A teraz potrafią być nieznośne

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja mamą nie jestem, ale i tak staram się co pół roku/raz na rok wykonać podstawowe badania :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ważny i potrzebny post, badajmy się!

  OdpowiedzUsuń
 17. Mnie w marcu czekają badania, o których piszesz. To tylko chwila, a głowa spokojna :) Ja co pół roku robię badanie krwi i poziom hormonów tarczycy. Jedno z tych badań w przeszłości pozwoliło mi wykryć przyczynę wielu dolegliwości, czyli niedoczynność. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 18. Ta akcja mocno poruszyła blogosferę! I dobrze, zdecydowanie trzeba stawiać na profilaktykę :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Jeszcze przed 30, ale i #badamsię, odpowiednio dla swojego wieku :)

  OdpowiedzUsuń
 20. To prawda z tym brakiem czasu. Kobieta w ciąży są tak super przebadane, a potem gdy rodzi się dziecko, nie ma czasu chodzić do lekarza.

  OdpowiedzUsuń
 21. Profilaktycznie badać się powinien każdy bez względu na płeć i wiek. ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Od czasu ciąży badania weszły mi już w krew ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Myślę, że należy się badać niezależnie od sytuacji, płci czy wieku. :) Zdrowie jest najważniejsze. :)

  OdpowiedzUsuń

Podobał Ci się tekst? Zostaw swój komentarz

Copyright © 2016 Mama na wypasie , Blogger