maja 23, 2018

Plama, plama co za pech! Poznaj sprawdzone sposoby na plamy!

Plamy to chyba największa zmora mam. Ile razy miałyście tak, że założyłyście dziecku nowy ciuch, a tu chwila nieuwagi i koszulka do wyrzucenia z powodu plamy? Przedstawiam Wam kilka patentów na najbardziej uciążliwe plamy

sposoby na plamy


Złotą zasadą walki z plamami jest jak najszybsze się ich pozbycie. Im dłużej plama pozostaje na ubraniu, tym większe prawdopodobieństwo, że nie usuniemy jej do końca.

Plamy po owocach

Plamy po owocach to zmora wielu mam, nie tylko tych rozszerzających dietę. Jeśli maluch pobrudzi się owocami, nigdy nie używaj mydła do usunięcia plamy. Posyp plamę obficie solą, a następnie wypierz w gorącej wodzie. Stare plamy z owoców należy namoczyć na parę godzin w kwaśnym mleku lub serwatce a następnie wyprać w gorącej wodzie. Możemy je również posmarować gliceryną, a następnie, po pewnym czasie dobrze spłukać. Zaschnięte plamy po owocach możemy usunąć również nacierając je wódką. Pozostały ślad usuwamy utlenioną wodą z dodatkiem amoniaku. Plamy z owoców z tkanin białych jak len czy bawełna, usuwamy poprzez wymoczenie w wodzie z chlorkiem. Jak plama zniknie, materiał należy kilkakrotnie wypłukać.

Plamy po trawie

Nie wiem jak w waszym przypadku, ale plamy z trawy są moją zmorą. Janek załatwił już kilka spodni, dopóki nie spróbowałam wykorzystać do usuwania wody utlenionej i amoniaku. Dobre efekty daje również wtarcie w plamę zsiadłego mleka, a następnie zostawić ubranie na całą noc. Rano wypłukać w zimnej wodzie i dopiero wyprać. Nigdy nie usuwajcie plam z trawy namaczając ubranie - trawa po zetknięciu z wodą wnika głębiej w tkaninę.

Plamy z błota


Plamy z błota to po plamach z trawy zmora wielu mam. Największy błąd jaki możesz popełnić usuwając tego typu plamę jest natychmiastowe jej zapieranie. Najlepiej, aby błoto wyschło. Następnie wyczesać dokładnie miękką szczotką zmoczoną w soku z cytryny, w brudny materiał wetrzeć mydło galasowe. Plamę z błota wyprać następnego dnia.

Plamy z tuszu i flamastrów


Jeśli wasze dzieci lubią malować mazakami, na pewno nie raz załamywałyście ręce nad umazanymi koszulkami czy spodniami. Jeśli zdarzy się taka plama, pamiętajcie, aby nie usuwać jej w ciepłej wodzie, która zamiast ją usunąć, tylko ją utrwali. Atrament z ubrań najlepiej usuwać zimnej wodzie, po uprzednim użyciu pianki do golenia. Dobrze sprawdza się też zwykły spirytus salicylowy lub zmywacz do paznokci. Podczas ścierania wielokrotnie zmieniaj szmatkę.Guma do żucia

Wracając z komunii, Janek przykleił do spodni garniturowych gumę do żucia. Już myślałam, że spodnie są do wyrzucenia. Z pomocą przyszła teściowa, która podpowiedziała, aby włożyć je do zamrażalnika lub obłożyć kostkami lodu, a następnie delikatnie zeskrobać gumę - podziałało :)

Tłuste plamy

Jeśli plama jest świeża należy ją natychmiast posypać solą po czym wcierać ją kawałkiem gąbeczki Tłuste plamy z tkanin bawełnianych znikną po zwykłym praniu. Tłuste plamy z tkanin innych niż bawełniane, które wytrzymują wysoką temperaturę, możemy usunąć posypując je talkiem, oraz prasując przez ręcznik papierowy podłożony z dwóch stron. Tłustą plamę możemy posypać mąką kartoflaną i pozostawić na dobę. Po 24 h plamę wycieramy watą. W plamę można wetrzeć również mąkę kartoflaną z dodatkiem benzyny - papkę tę zmywamy po kilku godzinach. Skuteczne również jest usuwanie tłustych plam spirytusem lub benzyną.

Plamy po bańkach mydlanych

Zabawa bańkami mydlanymi daje dzieciom wiele frajdy. Jednak mamy po takiej zabawie nie są zwykle zadowolone - z powodu plam, które nie są łatwe do usunięcia. Najlepiej plamę zalać płynem do zmywania i zaprać, a następnie wyprać ubranie. Często plamy po bańkach pojawiają się dopiero po wypraniu. Wówczas należy użyć benzyny ekstrakcyjnej. Zamocz szmatkę w niewielkiej ilości benzyny i potrzyj plamę.

Plamy z czekolady

Nie schodzą po zwykłym praniu. Najlepszy efekt uzyskamy wykorzystując papkę sporządzoną z gliceryny i żółtka. Nałóż papkę na plamę, pozostaw na chwilę, a potem starannie zmyj ciepłą wodą.

Plamy z krwi

Takie plamy najlepiej usuwać natychmiast, posypując je obficie solą i zapierając w zimnej wodzie. Nigdy nie wolno usuwać plam z krwi namaczając ubrania w ciepłej wodzie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobał Ci się tekst? Zostaw swój komentarz

Copyright © 2016 Mama na wypasie , Blogger