stycznia 17, 2018

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka - za co go kochamy?

Uwielbiają go wszyscy, bez względu na wiek i płeć. Jest przyjacielem nie tylko miłośników miodu, ale także uniwersalnych mądrości życiowych. Kubusia Puchatka, bo o nim mowa, nie da się nie kochać, za jego prostotę, wierność, uczciwość, nawet za łakomstwo i mały rozumek. Wchodząc w jego świat uczymy się, odkrywamy i co najważniejsze - doskonale się przy tym bawimy, bowiem poczucie humoru to jego cecha charakterystyczna. 18 stycznia pamiętamy o nim szczególnie, ponieważ obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatkadzien kubusia puchatka

A za co kochamy Kubusia Puchatka?

1. Kubuś daje nam czystą radość


Czytając czy oglądając przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, wkraczamy w bajkowy świat. Zapominamy o codzienności i oddajemy się bez reszty przyjemności opowieści. Przygody gromadki przyjaciół są bardzo radosne, a te z pozoru smutne zawsze dobrze się kończą. Nawet pomimo malkontenctwa Kłapouchego, zrzędzenia Królika czy nieuwagi Tygryska, zawsze udaje się przyjaciołom znaleźć wyjście z opresji. Wszystkie przygody Puchatka są zabawne i dostarczają sporej dawki śmiechu. Pozwalają nam na doznanie głębokiej radości kontaktu z bezpiecznym i miłym światem.

2. Miś Puchatek uczy dzieci ważnych wartości życiowych

Wszystkie doświadczenia są wartościowe i możemy wynieść z nich cenne lekcje. Dzięki przygodom Kubusia Puchatka i jego przyjaciół dziecko dowiaduje się, jakie wartości są w życiu najważniejsze. Pluszowi przyjaciele pokazują, że miłość i przyjaźń liczą się nade wszystko. Uczą, jak ważna jest możliwość polegania na kimś, kogo się kocha i szanuje. Niemal we wszystkich przygodach mieszkańców Stumilowego Lasu, widać, że życie jest łatwiejsze i przyjemniejsze, jeżeli ma się wokoło siebie ludzi życzliwych i przyjaznych. Nasze pociechy dowiadują się też, że bycie pomocnym i uczynnym sprawia, że życie staje się łatwiejsze.

3. Cytaty z Kubusia Puchatka są uniwersalne i zawsze wywołują uśmiech na twarzy


Bohaterowie Kubusia Puchatka mają niezwykłe poczucie humoru. Jest to dowcip uniwersalny, absurdalny, ale paradoksalnie niezwykle logiczny i właśnie w tym tkwi źródło jego wyjątkowości. Trudno powstrzymać uśmiech czytając takie słowa:

- Jak przeliterować miłość? Miłości nie da się przeliterować... Musisz ją poczuć.
- Czasami, najmniejsze rzeczy zajmują najwięcej miejsca w twoim sercu.
- Jestem niski, gruby i bardzo z tego dumny!


Ten Pluszak jest bezcennym źródłem ujmujących tekstów, które trafiają do dzieci, a także do dorosłych. Podaje uniwersalne prawdy w sobie charakterystyczny sposób.


4. Kubuś Puchatek pozwala nam zaakceptować i pokochać siebie oraz innych

Ludzie nie są idealni – tak samo jak Ci z bajki o misiu. Poznając bohaterów, kochając ich za to, jakimi są i utożsamiając się z nimi, dzieci zaczynają akceptować otaczający ich świat. Zauważają, że bycie sobą ze wszystkimi wadami i niedoskonałościami jest możliwe. Warto więc zaakceptować swoją i innych niedoskonałość. Przecież Kubuś nie zamierza walczyć z niedźwiedzim łakomstwem, Prosiaczek wie, że jest tchórzliwy i niezaradny, Królik pracowity i wybuchowy, a Kłapouchy wiecznie niezadowolony. Najważniejsze jest to, aby być prawdziwym sobą i kochać siebie takim, jakim się jest.

5. Mały miś rozwija wyobraźnię dziecka

W każdym dziecku drzemie prawdziwy potencjał i talent. Warto ten dar rozbudzać i dbać o niego. Wkraczając w świat Kubusia Puchatka, taki bajkowy, pełen pluszowych przyjaciół – dziecko rozbudza swoją wyobraźnię. Słuchając słów rodziców, patrząc na wizerunek misia na butelce firmy NUK czy talerzyku, nasz maluch tworzy w głowie obrazy, wyobraża sobie wszystko, sytuacje, w których znajdują się bohaterowie, oczami wyobraźni widzi ich wygląd i emocje. Czytanie książek zmusza więc niejako nasze dzieci do myślenia, do zastanowienia się i analizowania wszystkiego.

Pamiętajmy, że codzienne spotkanie z przygodami Kubusia Puchatka z całą pewnością przyniesie nam wszystkim radość i uśmiech na twarzy. A obecność jego wizerunku w domowej przestrzeni będzie przypominać o wartościach, którym jest wierny.

15 komentarzy:

 1. Ciekawe porady dla przyszłych mam :-) myślę, że zabawa często uczy więcej. Pozdrowienia i do usłyszenia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj tak Kubuś Puchatek powinien gościć w każdym domu :) Niezależnie od tego, czy mamy kilka, kilkanaście, bądź kilkadziesiąt lat może być naszym bohaterem i dostarczać myśli, treści bardzo ważnych o których niekiedy można zapomnieć w ferworze życia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jedna z tych bajek, zaraz po Muminkach, które zatrzymywały mnie przed telewizorem od początku do końca. Szkoda, że większość obecnych bajek jest taka miałka i po prostu durna. ;)

  Pozdrawiam,
  D.

  OdpowiedzUsuń
 4. Puchatek to mój ulubiony bohater z dzieciństwa 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubiłam te bajkę!
  Szkoda że moja siostra teraz w telewizji może oglądać tylko jakieś durnowate bajki bez żadnych wartości które niczego nie uczą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też żałuję, że obecnie bajki nie uczą niczego :(

   Usuń
 6. Kubuś jest ok ale mam też innych faworytów np.ostatnio bohaterowie bajki "Coco" ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cudne święto. Z tej okazji będziemy dziś świętować jedząc miodek i inne małe co nieco :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tez uwielbialam Kubusia! Niestety moje dzieci juz nie. Maja zbyt duzo innych misiow do wyboru.

  OdpowiedzUsuń
 9. kubuś wymiata, od lat niezmiennie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja właśnie jakoś nigdy za Kubusiem Puchatkiem nie przepadałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kubuś to taka uniwersalna bajka. Dobra była jak ja byłam dzieckiem i swojemu synkowi tez ją pokażę. :)

  OdpowiedzUsuń

Podobał Ci się tekst? Zostaw swój komentarz

Copyright © 2016 Mama na wypasie , Blogger